W ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Monospektakli MonoWschód w Wilnie Patrycja Zajac zaprezentuje premierowo polską wersję spektaklu „Whispers”.

Reżyseria Kate Diuk
Muzyka: Pat Zajac
Autorki sztuki: Katarzyna Diuk, Patrycja Zając
Scenografia: zespół

Emocjonująca historia wiktoriańskiego Londynu, początki ruchu praw kobiet i geneza korzeni zła, nawiązująca do tradycji dziewiętnastowiecznych dreszczowców Penny Dreadful, w nietuzinkowej inscenizacji teatru grozy o kobiecie, która musiała zebrać, co zasiała.

Żyjąc w represyjnych czasach, kiedy wybór męża nie był przysługującym kobiecie prawem, a rzadkim przywilejem, P.M. Jones zostaje uwięziona w pułapce aranżowanego małżeństwa bez miłości. Reperkusją długich lat emocjonalego i fizycznego uciemiężenia oraz zdławionych, zakazanych pragnień, staje się romans, który udręczona kobieta nawiązuje w akcie ostatecznej desperacji… Bezsilna wobec okrutnych praw epoki, szczególnie nieprzychylnych kobietom i zniewolona przez socjalne konwenanse, w świecie których kobiece cudzołóstwo było czymś na wskroś potępionym, decyduje się w konsekwencji zabić męża, aby uniknąć grożącej jej kary. Główny wątek mężobojstwa osadzony zostaje w udręczonym umyśle szalonej morderczyni.

Pełny program Festiwalu MonoWschód