Tegoroczne święto polskiego teatru poza Macierzą zacznie się i skończy nietypowo, bo… filmowo. Dla każdego będzie coś ciekawego, widzowie w Zujunach i Wilnie będą mieli okazję zobaczyć bajkę „Powtórka z Czerwonego Kapturka”, tragikomedię mistrza Sławomira Mrożka „Dom na granicy” i film dokumentalny „Portret – Lila Kiejzik” o prowadzącej Polski Teatr „Studio” reżyserce i dyrektorce festiwali teatralnych w Wilnie.
8 listopada (środa)
Projekcje filmowe w Centrum Kultury w Zujunach:
11:00 Bajka „Powtórka z Czerwonego Kapturka”
12:30 „Dom na granicy”
14 listopada (wtorek)
Projekcje filmowe w sali filmowej Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie
10:00 „Dom na granicy” i „Portret – Lila Kiejzik”,
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
————————————
Powtórka z Czerwonego Kapturka
Scenariusz: Andrzej Stalony-Dobrzański
Adaptacja i reżyseria: Lila Kiejzik
Scenografia: Edward Kiejzik, Brygita Sazanskyte,
Montaż: Edwin Wasiukiewicz, Oświetlenie: Ryszard Rotkiewicz, Juliusz Saladzius, Dźwięk: Artur Armacki, Kipras Cesna, Animacja: Tatiana Melnikava, Produkcja: Edward Kiejzik, Mirosław Bieraza.
Obsada: Sabina Lachowicz (Kapturek), Oskar Wygonowski (Wilk), Grzegorz Jakowicz (Gajowy), Tomasz Grablewski (Wilczek), Alina Masztaler (Ptak nieznany), Łucja Kolpak (Babcia), Marek Kubiak (Kogut), Katarzyna Wołejko, Gabriela Nowicka, Monika Jodko i Jolanta Gryniewic z-Tankielun (Kury).
Wspólna produkcja TVP Wilno i Polskiego Teatru Studio w Wilnie to barwna, wesoła, rozśpiewana, roztańczona oraz pełna filozoficznych treści, umiejętnie przemycanych w dowcipnych ripostach opowieść dla dzieci i dorosłych. Całości dopełnia oryginalna scenografia, która dzięki możliwościom technologicznym telewizji wprowadzi dzieci w zaczarowany świat lasu, który nie jest zasadzką, a pełnym przygód i ciekawych postaci miejscem do odkrycia.
Polski Teatr Studio w Wilnie dla TVP Wilno. Czas trwania: 82 min.
Premiera telewizyjna TVP Wilno: 1 czerwca 2021 r.
Lila Kiejzik– portret
Lila Kiejzik to wybitna reżyserka teatralna, kierowniczka i reżyserka Polskiego Teatru Studio w Wilnie. W filmie dokumentalnym wyruszamy z bohaterką w podróż do jej rodzinnego domu w Dojlidach, w którym mieszkała z ciotką. Oglądamy znajome jej widoki zza okna i szkołę oraz wycięty wokół sad. Wspominamy wraz z nią Syberię, gdzie zesłany był wujek Antoni, pierwsze spotkania z teatrem, próby z maleńkim synem Edwardem, krótsze i dłuższe rozstania. Odwiedzamy „teatr Kiejzików”, który obecnie Kiejzik tworzy ze wspaniałym zespołem. A może rodziną?
Dokument o Lili Kiejzik stanowi jednocześnie opowieść o tym, jak teatr może stać się domem, który jednoczy różne dusze. To refleksyjny, spokojny spacer sentymentalny, poetycka podróż przez świat bohaterki.
reżyseria: Agnieszka Wąsikowska
czas trwania: 30 minut
produkcja: Telewizja Polska przy produkcji TVP Kultura oraz współorganizacji TVP Wilno
Dom na granicy
Spektakl wg tekstu Sławomira Mrożka
Reżyseria teatralna: Edward Kiejzik
Reżyseria filmowa i zdjęcia: Dariusz Pawelec
Kierownik artystyczna: Lila Kiejzik
Scenografia: Julija Ciurupa
Kostiumy: Aldona Meirovič
Choreografia: Malika Achilova
Światło: Edwin Nowickij, Matas Galdikas
Dźwięk: Ignas Mateika, Vytautas Valiūnas
Charakteryzacja: Elena Permogorskaja, UAB Grimo Akademija, Viktorija Obora
Asystentki: Anastasija Dubravina, Kristina Gudaitė
Operatorzy kamery: Jaroslav Gavrin, Mateusz Mozyro
Ostrzyciele: Rajmond Maldis, Mindaugas Docaitis
Asystent operatora: Aleksander Galicki
Wózkarz: Ryszard Branicki
Mistrz oświetlenia: Mikołaj Paprocki
Postprodukcja, montaż, korekcja barwna, montaż dźwięku: Bartłomiej Wasilewski Dasein Media Kierownik planu: Renata Semaškienė, Ewald Satkiewicz
Inspicjenci: Mirosław Marcinkiewicz, Ernestas Lenkauskas
Asystentka reżysera: Kinga Lewko
Technik na planie: Marek Widuto
Fotosy: Ričardas Grigas
Obsada: Oskar Wygonowski (Ja), Dorota Bartoszewicz (Żona), Wiktor Lafarowicz (Teść), Jagoda Ewa Rall (Teściowa), Jacek Orszewski (Eryczek), Piotr Cyrwus (Dyplomata I), Paweł Gładyś (Dyplomata II), Marek Pszczołowski (Kapitan saperów), Grzegorz Jakowicz (Przemytnik), Edgar Krivelis (Celnik I), Witalij Walentynowicz (Celnik II), Artur Dowgiało, Tomas Grablewski, Paweł Jarmołowicz, Ernestas Lenkauskas, Mirosław Marcinkiewicz, Dominik Pszczołowski, Krzysztof Stankiewicz, Serguk Tostsikau.
Kierownik produkcji: Mirosław Bieraza
Produkcja wykonawcza: Edward Kiejzik
Polski Teatr Studio w Wilnie dla TVP Wilno. Czas trwania: 49 min.
Premiera telewizyjna TVP Wilno: 12 listopada 2022 r., premiera w Teatrze Telewizji TVP Kultura: 23 maja 2023 r.
Ekranizacja spektaklu Dom na granicy to wynik współpracy Polskiego Teatru Studio w Wilnie oraz TVP Wilno. W przedstawieniu dochodzi do sytuacji, w której przez środek rodzinnego domu zaczyna przebiegać granica dzieląca dwa mocarstwa. Spektakl Dom na granicy powstał w 2009 roku, był grany przez trzy lata i pokazywany na kilku festiwalach, między innymi podczas Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port 2012 w Gdyni, gdzie obejrzał go sam Sławomir Mrożek. Adaptacja filmowa różni się od teatralnej przede wszystkim scenografią. Tytułowy dom został zbudowany z papieru, czyli materiału łatwopalnego, tymczasowego.
Akcja utworu toczy się w skromnym polskim dworku na prowincji, gdzieś w jakiejś nieokreślonej części świata. Podczas codziennej rodzinnej kolacji nieoczekiwanie pojawia się dwóch eleganckich panów, którzy przedstawiają się jako dyplomaci. Tłumaczą rodzinie, że na wielkiej międzynarodowej konferencji uchwalono, że granica między mocarstwami ma przebiegać przez środek domu i przybyli tu po to, aby właśnie ją wytyczyć.
Od momentu absurdalnego zdarzenia mnożą się komiczno-dramatyczne sytuacje. Dochodzi do nocnego przemytu towarów przez łóżko bohatera czy rozstrzelania Babci, która przekroczyła granicę bez paszportu
Dom na granicy to zaproszenie do groteskowego, ukazanego w krzywym zwierciadle świata, w którym jak to u Mrożka bywa i śmiesznie, i strasznie. Dom to miejsce, które kojarzy nam się z normalnością, zaciszem, spokojem, ciepłem. Co się jednak może wydarzyć, kiedy do naszego domu przyjdą obcy? Intruzi, którzy mają wielką pokusę, by z miejsca nam najbliższego uczynić strategiczny punkt graniczny. By skonfrontować zwykłe ludzkie wartości z nowymi ideami i przebudować nasz dom. Czy domownicy mają szansę w starciu z nieproszonymi gośćmi, którzy nie cofną się przed niczym, by osiągnąć własne cele?