To dzień wyjątkowy dla wszystkich i dlatego wyjątkowe w nim wydarzenia. Rozpoczynamy od debaty II Zjazdu Unii Teatrów Polskich poza Polską, by następnie wziąć udział w ceremonii obchodów Narodowego Święta Niepodległości, która będzie składać się m.in. z oddania hołdu poległym na dwóch cmentarzach: wileńskim na Rossie i w Polskiej Kwaterze Wojskowej na cmentarzu w Trokach. Dla chętnych spacer „Teatralnym Wilnem z Mirosławą Naganowicz” a dla wszystkich wernisaż wystawy „Świat akwareli”. Na część artystyczną złożą się dwa wydarzenia: spektakl Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie i spotkanie poetycko-muzyczne z Dorotą Górczyńską-Bacik i Remim Juśkiewiczem.

11 listopada (sobota) Ukraina, Anglia

9:30-11:30 Debata II Zjazdu Unii Teatrów Polskich poza Polską / Dom Kultury Polskiej w Wilnie

12:00 Złożenie kwiatów na cmentarzu na Rossie, udział w ceremonii obchodów Narodowego Święta Niepodległości

13.00 Spacer „Teatralnym Wilnem z Mirosławą Naganowicz”

14.30 Złożenie kwiatów w Polskiej Kwaterze Wojskowej na cmentarzu w Trokach

15:00 Wernisaż wystawy Świat akwareli, Galeria Fojė w Trokach

16:30 Obrachunki z Fredrą, Polski Teatr Ludowy we Lwowie / Wielofunkcyjny Ośrodek Kultury w Rudominie, czas trwania: 90` 

20:30 Dorota Górczyńska-Bacik & Remi Juśkiewicz, 114 decybeli ciszy (koncert), restauracja Sakwa

Świat akwareli

Prace krakowskich artystów prezentują wielorakie możliwości malarskich właściwości akwareli. Znajdziemy tu zarówno klasyczny pejzaż i oryginalne przeobrażenia jego wizualności, jak i tajemniczy świat znaków i symboli oraz abstrakcyjnych wizji.

Kurator: Joanna Warchoł

Uczestnicy: Jerzy Dmitruk, Marian Figiel, Alina Kalczyńska, Janina Kraupe, Krzysztof Ludwin, Krystyna Malinowska, Stanisław Stach, Kazimierz Twardowski.

Wystawa czynna do 11.12. 2023 r.

Obrachunki z Fredrą

Wybór tekstów i reżyseria: Zbigniew Chrzanowski

Obsada: Irena Słobodiana

Zbigniew Chrzanowski

Kazimierz Kosydor

Wiktor Lafarowicz

Ryszard Reiter

Andrzej Bowszyk

Paweł Kuński

Czas trwania: 90 min. bez przerwy.

Premiera: Lwów, 26 marca 2023 r.

To, co najlepsze, od mistrza komedii w wyborze Zbigniewa Chrzanowskiego, reżysera i dyrektora artystycznego Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie. W programie: III akt „Zemsty” i „Trzy po trzy”, zabawa i wzruszenie: gwarantowane!

114 decybeli ciszy

Czasami poezja zespala się z dźwiękami gitary, a czasami ginie gdzieś na pięciolini. A kiedy połączy się w całość, wtedy odkrywamy nowe znaczenie słów i muzyki…

Dorota Górczyńska-Bacik – polska poetka, aktorka, malarka, scenarzystka i autorka tekstów piosenek.

Założycielka, a obecnie dyrektorka i reżyser Teatru Katharsis w Anglii.

Jako malarka i członek Berkhamsted Art Society w Wielkiej Brytanii, od lat prezentuje swoje obrazy na licznych wystawach. Jej obrazy stanowią ilustrację wielu okładek książek a także i płyt. Obecnie jej prace można oglądać na Międzynarodowej wystawie malarstwa na Kreatorzy kultury w Galerii Dziesiątka u Roberta Tondery. Członkini Grupy Artystycznej KaMPe w Londynie; uczestniczka projektu poetycko-muzycznego Remi&Falko w Londynie; występowała na deskach Teatru Syrena działającego przy POSK w Londynie.

Interpretatorka poezji. Wyróżniona nagrodą w Konkursie na POLONIJNEGO ARTYSTĘ ROKU pt.” Kreatorzy uczuć i wyobraźni” 2022 i 2023 w ramach III i IV Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej organizowanego przez Polish Academy of Social Sciences and Humanities i Ypsilon kwartalnik literacko-artystyczny.

Mieszka w Anglii. Jej wiersze ukazały się drukiem w autorskich tomikach, które również zilustrowała: „Moje manowce” (2017), „114 Decybeli Ciszy (2018), „Grafika Myśli” (2020), „Nie-Dopasowana” (2023) oraz w licznych antologiach krajowych i zagranicznych. Publikuje w czasopismach polskojęzycznych wydawanych na Wyspach Brytyjskich, w Kanadzie jak i w Internecie.

Remigiusz Juśkiewicz – muzyk, kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista, wokalista i czasami również poeta, od 20 lat mieszkający w Londynie. Od dzieciństwa związany ze środowiskiem scenicznym i estradą. Skończył studia na wydziale Songwritingu, czyli pisania piosenek, w BIMM The British and Irish Modern Music Institute w Londynie oraz studia magisterskie w Kingston University w Londynie, na wydziale Produkcji Muzycznej (MMus in Production of Popular Music Course).

Remi jest kompozytorem wielu piosenek, które stanowią owoce bliskiej współpracy z poetami  w Polsce i na emigracji, głównie z Wielkiej Brytanii. Od trzech lat, z powodzeniem, prowadzi w Internecie na żywo  swoją autorską audycję artystyczno-rozrywkową pod nazwą Remiza. Jest laureatem trzeciej nagrody festiwalu Sanremo Senior 2022 we Włoszech.