Teatr im. Jerzego Cienciały w Wędryni, działający przy MK PZKO wkroczył w jubileuszowy rok 120-lecia istnienia. – 2023 nazwałem rokiem teatru amatorskiego w Wędryni, ponieważ w czasie jego trwania będziemy podejmowali różne aktywności – zapowiada kierownik zespołu teatralnego Janusz Ondraszek. Pierwsze wydarzenie już w najbliższą sobotę! – informuje „Głos. Gazeta  Polaków w Republice Czeskiej.

Wcześniej Ondraszek organizował dwa poprzednie okrągłe jubileusze 100- i 110-lecia. Na podstawie doświadczeń z minionych lat, kiedy planowane imprezy musiały ustąpić miejsca nieoczekiwanym restrykcjom sanitarnym, postanowił nie zostawiać wszystkiego na ostatni moment, czyli na listopad, kiedy odbędzie się kolejny przegląd amatorskich zespołów teatralnych „Melpomeny”. Dlatego pierwsze dwa jubileuszowe wydarzenia będą miały miejsce już niebawem.


Na początek sobotni spektakl teatru z Rzeszowa

Jako pierwszy zagra w wędryńskiej „Czytelni” teatr amatorski Uniwersytetu Rzeszowskiego Scena Propozycji, działający pod kierunkiem Janusza Pokrywki. Spektakl opowiadający o tradycjach ludowych Rzeszowszczyzny zatytułowany „Od wiosny do wiosny” wystawi w sobotę 25 marca o godz. 17.00. Przed naszą publicznością zaprezentuje się nie pierwszy raz. W Wędryni występował już bowiem przed dziesięciu laty.  

Początek kwietnia z zespołem-jubilatem

Tydzień później, 1 i 2 kwietnia odbędzie się premiera zespołu-jubilata. – Zagramy komedię kryminalną Bożeny Kuspis-Drukarskiej pt. „Czekoladki”. To sztuka, w której grają same kobiety, choć wątek męski też jest w niej obecny, i to całkiem istotny – zdradza Ondraszek, który przedstawienie nie tylko wyreżyserował, ale także w nim zaśpiewa. Jak zaznacza, z propozycją wystawienia tej sztuki wyszła jedna z aktorek. Być może w reakcji na to, że w ostatniej premierze pt. „No comment” zagrali sami mężczyźni. Tak czy owak widzowie mają się na co cieszyć, bo na scenie zostaną pokazane wyraźne kobiece charaktery, które stoczą z sobą bezpardonową walkę na argumenty. 

Kiedy główne obchody jubileuszowe?

Na chwilę obecną poza tymi dwoma terminami pewna jest również data głównych obchodów jubileuszowych. Te odbędą się w ramach trwającego 24-26 listopada przeglądu „Melpomeny”.

– Chcemy, żeby wystąpiły na nim nie tylko zespoły teatralne z Zaolzia, ale także nasi przyjaciele z teatrów amatorskich ze Lwowa, Wilna, Wiednia czy Cieszyna. Ten nasz jubileusz chcemy świętować razem z nimi oraz z naszymi widzami. Dlatego uroczystość 120-lecia Teatru im. Jerzego Cienciały odbędzie się w sobotę 25 listopada właśnie w ramach „Melpomen” – wyjaśnia kierownik wędryńskiego zespołu. Ponieważ zdaje sobie sprawę z tego, że być może niektóre zespoły nie będą mogły zagrać na jubileuszu, będzie próbował je zaprosić w innym terminie. – Będziemy na bieżąco informować publiczność o tych wszystkich wydarzeniach, które będą się działy w ramach naszego roku jubileuszowego. Na razie, nie potrafię jednak podać wszystkich terminów – stwierdza Janusz Ondraszek.  

Na listopad Teatr im. Jerzego Cienciały szykuje ponadto wydanie dodatku do publikacji jubileuszowej, która ukazała się z okazji 100-lecia. Pierwszy taki dodatek pojawił się już przed dziesięcioma laty. – Przynależność do wędryńskiego teatru amatorskiego zawsze kształtowała świadomość narodową ludzi z nim związanych. To pozostaje nadal aktualne – przekonuje kierownik.

za: https://glos.live/Kultura/d/wedrynia_teatr_mk_pzko_im_jerzego_ciencialy_obchodzi_120_lecie/

zobacz także: „Ponad wiek z Melpomeną, czyli wędryński Zespół Teatralny im. Jerzego Cieńciały obchodzi 120. urodziny” – audycja tematyczna autorstwa Jacka Sikory (audio)

„No comment lub idioci w polityce”. Foto: mat. pras.