1 kwietnia w kinie „Pasaka” na Zarzeczu w Wilnie odbyła się premiera filmu „Lila Kiejzik – portret” w reż. Agnieszki Wąsikowskiej. 

Był to refleksyjny, spokojny spacer sentymentalny, poetycka podróż przez świat Lili Kiejzik – reżyserki teatru polskiego na Litwie, animatorki kultury, organizatorki międzynarodowych festiwali teatralnych, aktorki i pedagoga, wychowawczyni kilku pokoleń aktorów.  

Lila Kiejzik to wybitna reżyserka teatralna, kierowniczka i reżyserka Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie. Z Lilą wyruszymy w podróż do jej rodzinnego domu w Dojlidach, w którym wychowała się pod opieką ciotki. Zapoznamy się z historią bohaterki filmu, która odda się wspomnieniom: przypomni widok zza okna, szkołę i wycięty wokół sad, podróż na Syberię, gdzie zesłany był jej wujek Antoni, pierwsze spotkania z teatrem, krótsze i dłuższe rozstania, próby odbywane z maleńkim wtedy synem Edwardem oraz przedstawi „Teatr Kiejzików”, który tworzą dziś razem. 

„Lila Kiejzik – portret” to opowieść o tym, że teatr może stać się domem, który jednoczy różne dusze. 

„Cała klasa szła do teatru pani Strużanowskiej na sztukę »Niemcy«. Cała klasa szła, a ja nie poszłam. Ale kolejnego dnia jedna z pań nauczycielek przyszła do mnie i mówi: »Lilo, ty musisz tam pójść«. Widocznie ta pani wiedziała, że ja muszę. No więc poszłam i zostałam na całe życie” – powiedziała w filmie L. Kiejzik. 

TVP Wilno GALERIA

INFO WILNO WYWIAD

za: http://www.teatrstudio.lt/aktualnosci/premiera-filmu-lila-kiejzik-portret-w-rez-agnieszki-wasikowskiej/