Polski Teatr Studio w Wilnie wraz z wiosną kieruje do miłośników sztuki kolejną teatralną propozycję. 1 marca ruszają festiwalowe Idy Teatralne 2023. Marzec to wyjątkowo sceniczny miesiąc. 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru i zazwyczaj wokół tej daty proponowane były spektakle. Teraz jednak możliwości jest znacznie więcej, poszerzyła się oferta programowa PST, a więc jest na co czekać.

– Festiwal „Idy Teatralne 2023” potrwa od 1 marca do 30 maja. W programie znalazły się spektakle teatralne oraz pokazy filmowe – jest to naprawdę bogata oferta programowa. Na scenach Wilna, Trok, Nowej Wilejki, Solecznik, Jaszun i Nowych Święcian wystąpią teatry z Litwy oraz Polski. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo dla nas zawsze najważniejszy jest widz. Przemyślany i dostosowany do potrzeb konkretnych grup odbiorców program, gwarantuje satysfakcję i wyjątkowe spotkanie ze sztuką, w szerokim tego słowa znaczeniu – podkreśla Edward Kiejzik, dyrektor festiwalu. 

Festiwal zainauguruje spektakl, którego treść jest ciągle aktualna, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem. „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” to zderzenie z ideologią, propagandą typowego homo sovieticus. Trudny i smutny temat podany jest jednak  w nieco zabawnej formie, dlatego odbiór jest lekki, mimo iż refleksja zostaje z człowiekiem na długo. Reżyser Sławomir Gaudyn wspólnie z odtwórcą głównej roli (Miszy Zubowa), Edwardem Keijzikiem nakreślili gorzko-satyryczny obraz wojennej rzeczywistości. Wystawienie spektaklu 1 marca ma również ważne znaczenie symboliczne – to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, trudniej o bardziej wymowny hołd. Cały dochód ze sprzedaży biletów na ten spektakl przekazany zostanie na potrzeby Hospicjum bł. Michała Sopoćki w Wilnie. 

1 marca, Otwarcie Festiwalu „Idy Teatralne 2023”

14.00 Spektakl „Zapiski Oficera Armii Czerwonej”, Polski Teatr „Studio” w Wilnie, Centrum Kultury w Nowej Wilejce, ul. Gerovės 1.
Wstęp biletowany. Bilety dostępne w sieci www.Bilietai.lt

KUP BILET

7 marca gościć będziemy w Wilnie wspaniałego, znanego w Polsce aktora teatralnego i filmowego Stanisława Górkę. Spektakl muzyczny „Pieśni miłości i nienawiści”, wyreżyserowany przez Sławomira Gaudyna, jest wyjątkową, liryczna opowieścią o drodze do miłości. Na podstawie prozy, wierszy i piosenek Leonarda Cohena powstała historia człowieka malującego melodią i słowem wszystkie odcienie tego najważniejszego uczucia: zauroczenie, nieśmiałe pocałunki, ale też zdradę, i nienawiść. Te wszystkie emocje kumulują się lirycznie, żeby po chwili ponownie doświadczyć czułości i namiętności.

7 marca 18.00 „Pieśni miłości i nienawiści“ Stanisława Górki, wg Leonarda Cohena.

Pałac Balińskich w Jaszunach, ul. Jono Sniadeckio  2, Jaszuny. Współorganizator Solecznickie Rejonowe Centum Kultury.Wstęp wolny.

W dniach 23-26 marca Festiwal zawita do Rzeszowa. Po raz pierwszy odbywać się tam będzie Radiowy Festiwal/Konkurs Teatralny „RFT Monodram”. Polski Teatr Studio wystąpi ze spektaklem „Tu mówi Szwejk”. Spektakl doczekał się już wersji filmowej zrealizowanej przez Teatr Telewizji i nadal nie mija zapotrzebowanie na wystawianie sztuki tak bardzo obnażającej absurd wojny. 

Międzynarodowy Dzień Teatru uczczony zostanie komedią Teatru Królewskiego w Trokach „Dziwna para” (lit. Keista pora). Spektakl jest zabawna próbą opowiedzenia o przyjacielskiej solidarności. Na tradycyjnym, piątkowym zabrakło jednej koleżanki, pewnie opłakuje rozwód – jak można pomóc, czy grozi jej depresja? Zabawna, ukazująca w zwierciadle emocji wartość przyjaźni i interpretacji zachowań. 

27 marca 19.00 Spektakl Teatru Królewskiego w Trokach „Dziwna para” (Keista pora). Centrum Kultury w Trokach, ul. Vytauto 69. 

28 marca w telewizji TVP Kultura obejrzeć można będzie premierę filmu dokumentalnego „Lila Kiejzik – Portret” w reżyserii Agnieszki Wąsikowaskiej. Rzecz oczywiście o reżyserce, kierowniczce Polskiego Teatru Studio, niezłomnej siłaczce w walce o polskie słowo i polską sztukę w Wilnie, określanej mianem „Osterwa XXI wieku” – Lilii Kiejzik. Natomiast 

31 marca można będzie obejrzeć premierę filmu dokumentalnego „Lila Kiejzik – Portret” w reżyserii Agnieszki Wąsikowaskiej.filmu w telewizji TVP Wilno o godz. 18.50. 

1 kwietnia

15.00 Ekranizacja premiery filmu – dokumentu TVP Kultura “Lila Kiejzik – Portret” i dyskusja po filmie.

Kino „Pasaka”, ul. Paupio 26. Wstęp wolny. Informacje rezerwacje: +37065553370

25 kwietnia Polski Teatr Studio zaprosi widzów na premierę. Jednoaktową sztukę „Noc Helvera” według Ingmara Villqista wyreżyserował Jonas Vaitkus. Ta niezwykle ciekawa i inspirująca współpraca zaowocowała ciekawą dość trudną sztuką, która stanowi odbicie współczesnych lęków człowieka. Kobieta i mężczyzna pragną bliskości, zrozumienia i miłości, jednak zło czające się wszędzie – często niezauważone – powoli zastawia sidła. Jak sobie z tym, poradzić? 

25 kwietnia

19.00 Spektakl „Noc Helvera” wg Ingmara Villqista, reż. Jonas Vaitkus, Polski Teatr „Studio” w Wilnie.

Wileński Teatr Stary (na Pohulance), ul. J. Basanavičiaus 13. Wstęp biletowany.

KUP BILET

16 kwietnia udział do udziału w Festiwalu zachęceni zostaną solczanie. Monodram „(Nie)Znana” zaprezentowany będzie w Centrum kultury w Solecznikach. Spektakl wielokrotnie był grany na Liwie i w Polsce, jest opowieścią o Marlin Monroe, w którą wcieliła się Justyna Stankiewicz – absolwentka Konserwatorium im. Juozasa Tallat-Kelpšy w Wilnie, absolwentka kierunku wokalno-aktorskiego na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Garderoba planu filmowego staje się miejscem zwierzeń i podsumowaniem. Jak naprawdę była aktorka, wzbudzająca tyle emocji, wobec której nikt nie był obojętny. Czy spełniona kobieta z uśmiechem za milion dolarów, czy samotna, nieszczęśliwa, a jednak nieśmiertelna?..

16 kwietnia

16.00 „(Nie)Znana“ monodram na podstawie zapisków M. Monroe, reż. Lila Kiejzik. Polski Teatr „Studio” w Wilnie.  Solecznickie Rejonowe Centrum Kultury, ul. Vilniaus 48. Wstęp wolny. Partner: Solecznickie Rejonowe Centrum Kultury, sponsor: Samorząd Rejonu Solecznickiego.

29 kwietnia wileński teatr zaprasza na spektakl „Liučė čiuožia“ w reżyserii Oskara Koršunovasa. Spektakl to imitacja reality show lub studia filmowego. Ale to tylko niektóre zasady gry, zaledwie wprowadzenie. Podstawę stanowi wyobraźnia widza, co jest niezwykle charakterystyczne dlatego reżysera. Przedstawienia Koršunovasa to zawsze niespodzianka w konfrontacji z samym sobą. 

29 kwietnia

19.00 OKT/ Wileński Teatr „Liučė čiuožia“, reż. O. Koršunovas

Pałac Kultury w Trokach, ul. Vytauto 69. Wstęp biletowany. Bilety dostępne w sieci www.Bilietai.lt

3 maja o godz. 18.00 w Pałacu Kultury w Trokach otwarta zostanie wystawa i zaprezentowany film dokumentalny o dr. Jerzym Ordzie: „Anarchista w duchu św. Augustyna”. Historyk i działacz społeczny II Rzeczypospolitej był skarbnicą wiedzy o zasobach wileńskich archiwów. Opowiedzą o nim osoby, które znały Ordę osobiście. Film wyreżyserowałaDovilė Gasiūnaitė, na podstawie scenariusza Ilony Lewandowskiej. 

16 maja Polski Teatr Studio zaprosi na kolejną premierę. Będzie to niezwykła muzyczna opowieść o wybitnej aktorce okresu międzywojennego Hance Ordonównie. Jej życiorys to gotowy scenariusz na film, zatem nie braknie fascynujących wątków. Nad reżyserią pracuje Lilia Kiejzik i Sławomir Gaudyn, a w rolę Ordonki wcieli się… – i tu warto opuścić kurtynę milczenia i poczekać do premiery.

16 maja

19.00 Prapremiera spektaklu „Ordonówna”, reż. S. Gaudyn. Polski Teatr „Studio” w Wilnie. Reżyseria Lila Kiejzik, w roli Hanki Ordynówny – znana aktorka i wokalistka Ewelina Saszenko, w rolach też Oskar Wygonowski i Alina Masztaler. Scenarzysta: Sławomir Gaudyn

Wileński Teatr Stary, ul. J. Basanavičiaus 13. Wstęp biletowany. Bilety dostępne w sieci www.Bilietai.lt

Festiwal „Idy Teatralne 2023” zakończy spektakl dla dzieci „Mała Ojczyzna”. To bajka dla każdego, kto myśli globalnie o środowisku i losach naszej planety. To również spektakl dla tych, którzy działają lokalnie, ucząc siebie i innych nabierać nawyków poszanowania przyrody i jej mieszkańców. Główną bohaterką przedstawienia jest dzielna Pszczoła, która podczas wypełniania misji w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym/albo w każdym innym miejscu w Polsce i na świecie:) spotyka na swojej drodze różne, ciekawe stworzenia. Czy uda się im rozwiązać problem, o którym opowie im przybyszka? Czy podejmą ryzyko wspólnego działania i wykażą się gotowością do niebanalnych akcji? Jak bardzo mała bohaterka może wpłynąć na myślenie człowieka o przyszłości? O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się i zaśpiewać podczas spektaklu.

30 maja Zamknięcie Festiwalu „Idy Teatralne 2023”

11.00 Spektakl dla dzieci „Mała Ojczyzna”, Fundacja Pomysłodalnia, Dom Kultury Polskiej w Wilnie, ul. Naugarduko 76, Wilno

Wstęp biletowany. Bilety dostępne w sieci www.Bilietai.lt  Informacje rezerwacje: +37065553370

14.00 Spektakl dla dzieci „ Mała Ojczyzna”, Fundacja Pomysłodalnia, Dom Kultury Polskiej w Wilnie, ul. Naugarduko 76, Wilno

Wstęp biletowany. Bilety dostępne w sieci www.Bilietai.lt  Informacje rezerwacje: +37065553370

„Idy Teatralne 2023” nie tylko zapachną wiosną, ale też będą miały smak wspaniałej przygody z teatrem, piosenką, polskim słowem. Wystarczy skorzystać z bogatej programowej oferty i poddać się magii teatru. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w repertuarze, z przyczyn niezależnych. O zmianach organizatorzy poinformują na stronie Facebook Teatru Polskiego „Studio“ w Wilnie https://www.facebook.com/TeatrStudioWilno Jedno jest pewne, co by się nie działo, teatr będzie grać!