10 maja 2023 r. o godz. 19.00 Polski Teatr w Wilnie zaprasza do nowej sali teatralnej Domu Kultury Polskiej w Wilnie na premierę spektaklu „Robczik’’ według powieśći Bartosza Połońskiego w reżyserii Bożeny Sosnowskiej. To będzie  niepowtarzalne widowisko, którego jeszcze nie widzieliście na scenie Polskiego Teatru w Wilnie.

Akcja spektaklu skupia się na trudnych relacjach między rodzicami a dziećmi oraz na problemach młodzieży, takich jak nałogi, pierwsza miłość i szkoła. 

Spektakl „Robczik” to prawdziwa perła Polskiego Teatru w Wilnie, który udoskonalił się warsztatowo, aby stworzyć tę unikalną sztukę. W ramach warsztatów prowadzonych przez aktora Jana Drawnela i pisarza Bartosza Połońskiego, aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat postaci. Jan Drawnel skupiał się z aktorami nad wyobraźnią aktorską i ruchem scenicznym. Jego innowacyjne podejście do sztuki teatralnej pozwoliło aktorom na wyrażenie swoich emocji w sposób, który porusza publiczność.

Bartosz Połoński z kolei prowadził sesje pisarskie, podczas których aktorzy wyszli poza granice powieści i zwiększyli głębokość i autentyczność postaci, co z kolei pomogło wzbogacić spektakl i uczynić go bardziej realistycznym.

Spektakl „Robczik” to złożone i wielowarstwowe dzieło, którego narracja opiera się na różnych formach teatralnych. Przedstawienie łączy w sobie elementy stand-up’u, monologów aktorskich oraz klasycznego teatru psychologicznego, co nadaje mu dynamiczny i zróżnicowany charakter. Dzięki temu, że reżyserka Bożena Sosnowska sięga po różne formy teatralne, spektakl staje się jeszcze bardziej emocjonujący i pełen napięcia.

Narracja „Robczika” łączy w sobie fikcję i rzeczywistość, co przynosi dodatkowe emocje i wciąga publiczność w historię przedstawianej młodzieży wileńskiej. Spektakl jest w stanie poruszyć trudne tematy takie jak nałogi, pierwsza miłość, szkoła i relacje między rodzicami a dziećmi, a jednocześnie zachować swój dynamiczny charakter poprzez nieustanne zaskakiwanie widowni. Wszystko to sprawia, że „Robczik” to spektakl, który warto zobaczyć i przeżyć, aby zrozumieć, jak wiele różnych form teatru może połączyć się w jednym dziele, tworząc niezapomniane doświadczenie artystyczne.

Muzyka skomponowana przez Ernesta Tylingo pełni istotną rolę w oddaniu klimatu i atmosfery lat 2000. Tworzy ona tło dla scen i dialogów, wprowadzając widzów w odpowiedni nastrój. Kompozytor zwraca również uwagę na detale, takie jak dobranie odpowiedniego instrumentarium czy używanie określonych efektów dźwiękowych, co sprawia, że muzyka E. Tylingo idealnie wpasowuje się w klimat spektaklu i oddaje charakter postaci oraz sytuacji, w jakiej się znajdują. Wszystko to sprawia, że muzyka w spektaklu „Robczik” jest spójnym i istotnym elementem całej produkcji, pomagając aktorom i scenografii stworzyć niezapomniane doświadczenie dla widzów.

Projektantka mody i dramoterapeutka Ewa Baliul w spektaklu „Robczik” stworzyła kolorowe i stylizowane kostiumy, które doskonale oddają klimat powieści i charaktery postaci. Wszystkie stroje są dopasowane do indywidualnego stylu i osobowości każdej postaci, dzięki czemu łatwo można je odróżnić i zrozumieć, jakie są ich motywacje i cele.

Efektem pracy Ewy Baliul jest to, że kostiumy i stylizacja postaci w „Robcziku” są nie tylko kolorowe i interesujące dla oka, ale także pomagają aktorom wcielać się w swoje role i oddawać na scenie emocje swoich postaci.

Rafał Piesliak to znany i ceniony wileński rzeźbiarz, specjalizujący się w tworzeniu instalacji świetlnych. Jest wielokrotnie nagradzany za swoje prace, a od dawna współpracuje z Polskim Teatrem w Wilnie.
 

Reżyseria: Bożena SOSNOWSKA

Kierownik artystyczny: Irena LITWINOWICZ

Scenografia: Rafał PIESLIAK

Kostiumy: Ewa BALIUL

Muzyka: Ernest TYLINGO

Spektakl odbędzie się 10 maja 2023 r. o godz. 19:00

nowej sali teatralnej Domu Kultury Polskiej w Wilnie

(ul. Naugarduko 76, Wilno, Litwa)

Cena biletu – 10 EUR.

UWAGA:  Spektakl dla osób powyżej 16 roku życia (N-16) !!!

UWAGA: Spektakl odbędzie się w nowej sali teatralnej DKP!

„Robčik“

Vilniaus lenkų teatras, spektaklis vyks lenkų kalba.

Organizator bierze odpowiedzialność za jakość wydarzenia. Organizator podejmie decyzję o zwrocie pieniędzy, jeśli wydarzenie nie odbędzie się lub zostanie przełożone. Szczegółowe informacje na temat okoliczności i zwrotów kosztów znajdziesz w dokumencieOkoliczności

Za: https://tickets.paysera.com/pl/event/robczik-premiera-polski-teatr-w-wilnie?fbclid=IwAR35EVk8Ywh3zHFdYgyWtrgeMtrkR5nUXD7FFLN3AWmh2S7aPcoOzTNyrSA