Szekspir na deskach Sceny Polskiej w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie.

Reżyseria: Bogdan Kokotek
Premiera: 11. 3. 2023
Program: pobrać

strona spektaklu

Ta „gorzka komedia” ma w sobie głęboką mądrość życia. Porusza zagadnienia miłości i sprawiedliwości. Nie udaje się nikomu dosłownie stosować w życiu tytułu sztuki: zawsze jedna strona daje lub otrzymuje więcej od drugiej. W komedii toczy się również dyskusja o cnocie i moralności. Postacie zostały podzielone na dwa światy: tych, którzy cnotę szanują, a zarazem są zimni i odpychająco doskonali (jak Izabella), oraz tych, którzy są z cnotą na bakier, a jednak są znacznie liczniejsi (np. Angelo).

Komedię ożywiają doskonale nakreślone postacie drugoplanowe, stanowiące tło obyczajowe głównej akcji.

Krytycy podkreślają realistyczny charakter komedii, który sprawia, że niewiele w niej podobieństwa do lekkich komedii romantycznych. Miłość w tej sztuce nie ma uzdrawiającej mocy i trudno uwierzyć, że przy jej pomocy można ulepszyć świat.

Nie zawsze, co się miłosierdziem zdaje,

jest miłosierdziem…

O, hańba temu, co na śmierć skazuje

występek, w którym sam równie smakuje!

Jak czarną duszę człowiek nieraz zdoła

chować pod jasną postacią anioła.

Napisana na początku XVII wieku sztuka, której akcję Szekspir umiejscowił w czasach jeszcze dawniejszych, wciąż nie traci na aktualności. Dlatego też reżyser adaptacji na deski Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie niewiele w tekście oryginału zmieniał. Przyznaje, że głównie dokonał skrótów, ale tak, by wszystkie główne wątki zostały zachowane.

– Czasem interpretuje się Szekspira, dopisując współczesne historie, ale uważam, że to jest niepotrzebne – mówi Bogdan Kokotek, który wyreżyserował spektakl. Mimo upływu czasu sztuka pozostaje niesamowicie aktualna. – Teatr powinien służyć temu, żeby nastawiać zwierciadło rzeczywistości. Ten spektakl można interpretować bardzo bezpośrednio politycznie, ale można go interpretować (…) szerzej (…). My staraliśmy się go interpretować najszerzej, jak można. Każdy z nas w życiu jakąś władzę posiada i każdego z nas pokusa, żeby jej nadużyć, będzie czekała – podsumował Kokotek.

Podczas próby generalnej, po której był czas na pytania i dyskusje, prowadząca spotkanie z reżyserem i odtwórcami głównych ról Małgorzata Bryl-Sikorska stwierdziła, że jest to sztuka zbyt komiczna, żeby być tragedią, a zarazem zbyt tragiczna, żeby być komedią. – Za wiele jest tutaj elementów zabawnych, by sklasyfikować ją jednoznacznie jako tragedię, ale zarazem jest za dużo sytuacji tragicznych. Nazywana jest komedią problemową – wyjaśniła Bryl-Sikorska. Sztuka „Miarka za miarkę” jest – jak to określił Bogdan Kokotek – zwierciadłem nastawionym na to, z czym każdy z nas w jakimś stopniu się w swoim życiu spotka, a mianowicie z władzą. – Już sam cytat nawiązuje do Biblii, w której powiedziane jest, że zanim ocenisz występki innych, spójrz na swoje własne. Sztuka ta opowiada o hipokryzji, o korupcji władzy. Często lubimy pouczać, a sami przykładem nie świecimy. I ta sztuka ustawia nam zwierciadło właśnie na hipokryzję, z którą się w życiu spotykamy – mówi reżyser, a jednocześnie odtwórca jednej z głównych ról.

Recenzje:

Reżyseria i opracowanie: Bogdan Kokotek

Tłumaczenie: Piotr Kamiński

Scenografia i kostiumy: Krzysztof Małachowski

Muzyka: Zbigniew Siwek

Choreografia: Katarzyna Anna Małachowska

Inspicjent: Anna Kaczmarska

Sufler: Iwona Bajger

Spektakl trwa 110 minut