Festiwal Idy teatralne 2023 z kolejną premierą!

Spektakl “Ordonówna” w reżyserii Lili Kiejzik, z Eweliną Saszenko w roli głównej, to emocjonująca i wzruszająca opowieść o jednej z najbardziej znanych polskich aktorek i piosenkarek przedwojennych czasów– Hance Ordonównie.

Akcja sztuki rozgrywa się w latach 30. XX wieku, w okresie międzywojennym, gdy Polska przeżywała burzliwe czasy polityczne, a sztuka i kultura przeżywały swój złoty okres. Ewelina Saszenko wciela się w postać Hanki Ordonównej, niezwykle utalentowanej artystki, która stała się jedną z największych gwiazd tamtych czasów.

“W Wilnie do 1941 r. Ordonówna występowała z recitalami, śpiewała w Teatrze na Pohulance, Teatrze Lutnia i Teatrze Dramatycznym. Zamieszkała przy placu Łukiskim, naprzeciwko kościoła śś. Jakuba i Filipa. W mieszkaniu tym wraz z mężem została aresztowana przez NKWD i zesłana w głąb ZSRR. Na początku wojny niemiecko-sowieckiej obojgu udało się wyjechać z Taszkientu, a następnie przez Indie dotrzeć do Libanu” — pisze prof. Tomas Venclova w książce „Wilno. Przewodnik biograficzny”.

Spektakl przedstawia nie tylko życie i karierę Hanki Ordonównej, ale także ukazuje klimat ówczesnej Polski, w której kultura, sztuka i rozrywka odgrywały bardzo ważną rolę. W trakcie spektaklu widzowie będą mieli okazję zobaczyć liczne przeboje z tamtej epoki a także poznać sylwetki innych ważnych postaci tamtych czasów.

W rolach drugoplanowych występują również utalentowani aktorzy, to Oskar Wygonowski i Alina Masztaler.

Bilety:

https://www.bilietai.lt/rus/bilietai/teatras/muzikinis-spektaklis-ordonowna-rez-lila-kiejzik-386745/

Ordonówna

Czas trwania: 60 min

Miejsce: Wileński Teatr Stary, J. Basanavičiaus ul. 13 Wilno

Data: 19.00 godz. 16 maja, 2023.

Reżyseria: Lila Kiejzik

Scenariusz: Sławomir Gaudyn

Dźwięk i światło: Artur Armacki

Akompaniament: Paulius Zdanavičius

Aktorzy:

Ewelina Saszenko

Oskar Wygonowski

Alina Masztaler

Produkcja: Polski Teatr „Studio” w Wilnie

Uwaga: spektakl w języku polskim z napisami litewskimi.

Materiał nadesłany