Polski Teatr „Studio” w Wilnie wspólnie z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” zapraszają na próbę otwartą do spektaklu „Operacja Zima”.

Jest to prezentacja spektaklu dokumentalno–edukacyjnego, której celem jest zaprezentowanie w sposób teatralizowany postaci historycznej na podstawie depesz i listów Kapitana Myszkowskiego ze sztabem i generałami polskimi i łotewskimi z okresu 1918-1920. Kapitan Aleksander Zygmunt Myszkowski należał do najbliższych i do najbardziej zaufanych oficerów Józefa Piłsudskiego. Dziś jest to postać zapomniana, choć jego działalność rodem z sensacyjnego filmu, przyczyniła się do powstania polsko-łotewskiego sojuszu wojskowego, który w 1920 r. uratował świeżo uzyskaną niepodległość Łotwy i innych krajów bałtyckich. Rocznica wojny polsko-bolszewickiej, której pamięć kultywowana jest również wśród zamieszkujących obecną Litwę i Łotwę Polaków staje się okazją dla przypomnienia jego postaci.

Otwarta próba dla widowni jest formą teatralną, podczas której widz jest również konsultantem w tworzeniu spektaklu, którego premiera przewidziana jest do końca roku 2022. Scenariusz powstał na podstawie listów i depesz, którymi się zajęła Alwida Antonina Bajor oraz Sławomir Gaudyn. Inscenizacja – Lila Kiejzik.

20 października, godz. 20.00, Dom Kultury Polskiej w Wilnie. Wstęp wolny