Spektakl „Powrót Norwida” Kazimierza Brauna, oparty na tekstach jednego z największych poetów XIX wieku, Cypriana Kamila Norwida, który dla wielu Polaków stał się symbolem losów emigranta, zostanie przedstawiony na scenie nowojorskiego teatru Theatre Row na Broadwayu w ramach międzynarodowego festiwalu United Solo.

W rolę wybitnego polskiego poety wcieli się znakomity polski aktor i reżyser, Marek Probosz. Amerykańska premiera sztuki „Powrót Norwida” w reżyserii Marka Probosza odbędzie się w niedzielę, 13 listopada, 2022 roku o godz. 3.30 po południu.

Adres:

THEATER ROW
410 West 42nd Street
New York City, NY

Marek Probosz — aktor, wykładowca, reżyser, mieszka obecnie na stałe w Kalifornii, w USA. Jak sam mówi: „wybrał wolność”, kiedy w roku 1987 został zaproszony na 21 dni do Hollywood i zdecydował się tam pozostać. Wtedy bowiem nie było jeszcze pewności, że system komunistyczny w tzw. „bloku wschodnim” ostatecznie upadnie.

Marek Probosz pochodzi w Polsce ze Śląska. Urodził się w roku 1959 w Żorach. Od dziecka był zainteresowany teatrem i filmem. W roku 1983 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. W ciągu 30 lat kariery zawodowej zagrał w ponad 60-ciu filmach w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji i we Włoszech. Był aktorem i reżyserem w wielu teatrach w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

„Powrót Norwida” w mistrzowskim wykónaniu Marka Probosza i wirtuozowskim akompaniamencie Zbigniewa Wałacha w Złoty Groń Resort & Spa (Źródło: Facebook – Górolski Wiadómości Artystyćne)

Marek Probosz jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Filmy z jego udziałem zdobywały pierwsze nagrody i wyróżnienia na światowej rangi festiwalach w Cannes, Wenecji, San Sebastian oraz w Karlovych Varach.

W 1993 roku ten wybitny aktor ukończył również studia na wydziale reżyserii filmowej w The American Film Institute w Los Angeles. Obecnie jest także wykładowcą w Williams College, kształcąc kolejne pokolenia aktorów.

Plakat sztuki Powrót Norwida (Źródło: Facebook – Górolski Wiadómości Artystyćne)

Wielki szacunek wśród Polonii Amerykańskiej Marek Probosz zaskarbił sobie rolą Rotmistrza Witolda Pileckiego w monodramie, który również sam wyreżyserował. Rola ta przyniosła mu w roku 2018 nagrodę za najlepszy spektakl dokumentalny ze 130 spektakli z całego świata, z 6 kontynentów, na największym na świecie festiwalu teatralnym jednego aktora – UNITED SOLO w Theatre ROW na Broadway’u.

W roku 2022 kolejna edycja tego festiwalu odbędzie się pomiędzy 4 października a 20 listopada. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.unitedsolo.org.

Monodram: „Powrót Norwida” to oparty na prawdziwych wydarzeniach, minimalistyczny współczesny dialog aktora i pianisty, w którym Norwid i jego teksty wywołują głębokie emocje i wzruszają tęsknotą poety za ojczyzną. Jak powiedział sam Cyprian Kamil Norwid: “Ojczyzna jest to wielki, zbiorowy obowiązek. A niepodległość wytwarza energię pracy.” Czy Markowi Proboszowi uda się powtórzyć sukces z 2018 roku? Życzymy mu tego z całego serca.

za: Ania Navas, „Powrót Norwida” na nowojorskiej scenie teatralnej, Kuryer Polski, 13 października 2022 r.