Najnowsza premiera Sceny Polskiej w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie.

Petr Zelenka, Opowieści o zwyczajnym szaleństwie
Reżyseria: Katarzyna Deszcz
Premiera: 6. 5. 2023

Petr Zelenka (rocznik 1967) jest jednym z najpopularniejszych czeskich dramaturgów i  scenarzystów, a także reżyserem i aktorem. Pochodzi z Pragi, z rodziny filmowców. Po szkole
średniej wybierał między matematyką a scenopisarstwem – chyba dobrze, że to drugie zwyciężyło. Studiował w praskiej Akademii Filmowej FAMU, tam też stworzył swoje pierwsze scenariusze.

„Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” kontynuują tradycje rodem z twórczości Haszka i Hrabala – mądrego, pełnego dystansu humoru, autoironii, zrozumienia dla ludzkich dziwactw i  niedoskonałości. Autor w tej sztuce, podobnie jak i w innych,  jest pełen życzliwości dla swych ekscentrycznych bohaterów. A bohaterami są bardzo zwyczajni ludzie – tacy jak my. To ludzie, których możemy spotkać na co dzień na ulicy.

Tę tragikomedię zamówił u Petra Zelenki w 2001 roku teatr Dejvické divadlo w Pradze. Autor podjął się też reżyserii spektaklu. Przedstawienie widniało na afiszu praskiego zespołu przez osiem lat! „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” zostały uznane za najlepszą czeską sztukę 2001 roku.

Spektakl Zelenki od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Sztukę przetłumaczono na wiele języków i zagrano m.in.: w Anglii, Japonii, Rosji, Serbii, na Węgrzech, Słowacji i w Polsce.

Reżyseria, scenografia Katarzyna Deszcz

Przekład Krystyna Krauze

Scenografia i kostiumy Andrzej Sadowski

Inspicjent Anna Kaczmarska

Sufler Iwona Bajger

OBSADA