Drugi dzień festiwalu należy do duetów. Zarówno spektakle, jak i koncert, poprowadzą zespoły dwuosobowe. Zaczniemy w Nowej Wilejce, następnie uroczyste i oficjalne otwarcie festiwalu na legendarnej scenie dawnego Teatru na Pohulance (dzisiaj Wileński Teatr Stary), po którym gospodarze, czyli Polski Teatr „Studio” w Wilnie, przedstawią nam „Noc Helvera” Ingmara Villqista. Dzień zamknie koncert jazzowy w legendarnej już Sakwie (wstęp na zaproszenia).

9 listopada (czwartek) Szkocja, Litwa

17:00 Teatr Lustro Sceny (Szkocja), Świeczka zgasła / Centrum Kultury w Nowej Wilejce, czas trwania: 60`

19:00 Otwarcie festiwalu

Polski Teatr „Studio” w Wilnie, Noc Helvera / Wileński Teatr Stary (d. Teatr na Pohulance), czas trwania: 85`

21:30 Rafał Jackiewicz & Edgar Sabilo Jazz Duo (Polska/Litwa), koncert / restauracja Sakwa (impreza zamknięta)

Świeczka zgasła

Autor: Aleksander Fredro

Reżyseria: Inka Dowlasz

Scenografia: Łukasz Żujwda i pracownia Hand painting and decoupage

Kostiumy: Mr b. Atelier

Obsada: Michał Ichnowski, Pat Zajac

Głos z offu: Elżbieta Struglińska

Czas trwania: 60 min. bez przerwy.

Premiera: 2023 r.

Trailer

„Miniatura sceniczna wybitnego polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry – dziś? On i ona, podróż przerwana wypadkiem konnego pojazdu, odludzie, przemoczeni i wściekli, w dodatku biorą siebie za starą dewotkę i starego zgreda. Czy tylko z powodu jej kapelusza, który zasłonił twarz i jego opryskliwości? Otóż bywają sytuacje szczególne, kiedy to obraz w naszej głowie jest tak sugestywny, że patrząc na zwykły kawałek sznurka damy głowę, że to wąż.  Czy nasi bohaterowie mogą mieć powody, żeby widzieć i słyszeć to, co im dyktuje własna wyobraźnia? Owszem. Możemy się domyślać, że podróżująca samotnie szlachcianka, pozbawiona jest środków do życia i jeśli nie stawi się na czas do pracy, stanie nad przepaścią. On, początkujący pisarz, któremu woda zalała egzemplarz sztuki, z czym przyjdzie do gabinetu dyrektora teatru? Katastrofa. Weszli pod dach przydrożnej rudery. Dalej mogło być już tylko gorzej… Ale – jak pisze Fredro – ten sam mechanizm budowania fantasmagorii, działa również w drugą stronę: niewinny bodziec i przysłowiowy urok maluje odmienne obrazy. Na szczęście – zanim różowe okulary opadną… potomstwo już będzie na świecie. Jednym słowem, lubimy sztuki o miłości. Aleksander hr. Fredro w tej materii – arcymistrz”.

Inka Dowlasz

Noc Helvera

Autor: Ingmar Villqist,

Reżyseria: Jonas Vaitkus,

Scenografia/Kostiumy: Jonas Arčikauskas,

Muzyka: Linas Rimša,

Inspicjentka: Kinga Lewko,

Plakat: Krzysztof Motyka.

Obsada: Agnieszka Rawdo (Klara), Edward Kiejzik (Helver).

Czas trwania: 85 min. bez przerwy.

Premiera: Wileński Stary Teatr (d. Teatr na Pohulance), 25 kwietnia 2023 r.

To jeden z najlepszych polskich dramatów, jakie powstały w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Villqist poszukuje istoty człowieczeństwa, przede wszystkim poprzez ukazanie inności swoich bohaterów. Pisze także o lękach, nienawiści, miłości, samotności i cierpieniu. „Noc Helvera” jest tekstem niezwykle aktualnym. Opisuje mechanizmy, które budzą się w obliczu zagrożenia. Taka noc może zdarzyć się praktycznie wszędzie, bo niemal wszędzie mamy do czynienia z jakąś indoktrynacją – polityczną, religijną czy rasową. Dramat stanowi doskonałe odbicie lęków i zjawisk zachodzących we współczesnym świecie. „Noc Helvera” opowiada historię dwojga ludzi, kobiety i dorosłego mężczyzny, pragnących bliskości, zrozumienia, wzajemnej miłości, a jednocześnie zadających sobie ból. Prowokuje do namysłu nad kwestiami palącymi i fundamentalnymi jednocześnie.

„Noc Helvera” jest dla aktorów zarówno szansą, jak i wyzwaniem – i to zarówno ze względu na tekst, który był wielokrotnie prezentowany, jak i ze względu na współpracę ze znanym ze specyficznego trybu pracy reżyserem. Bez wątpienia oboje aktorów wywiązało się ze swoich obowiązków bardzo dobrze. Agnieszka Rawdo przekonywująco przedstawiła aksjologiczne i etyczne zagubienie swojej postaci, wydobyła z Klary cierpienie i niepokój oszczędnymi środkami. Edward Kiejzik to aktor organiczny, znany wileńskiej publiczności z popisowych ról w „Szwejku” i „Zapiskach oficera Armii Czerwonej”. Jego Helver tryska energią, przez co potęguje dramat postaci. Mimo deficytów intelektualnych bucha z niego chęć życia, co sprawia, że paradoksalnie człowiek, który niewiele wie o złożoności życia, chce żyć zdecydowanie bardziej niż Klara. To najbardziej dynamiczny Helver z kilku obejrzanych przeze mnie w ostatnich latach. (Piotr Wyszomirski, Milowy krok Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie w: Gazeta Świętojańska, 17.05.2023 r., więcej tutaj).

Rafał Jackiewicz & Edgar Sabilo Jazz Duo (Polska/Litwa), koncert

Polsko-litewski duet zagra standardy jazzowe oraz autorskie kompozycje.

Rafał Jackiewicz – saksofonista, producent muzyczny, kompozytor, dyrygent.

Jest zwycięzcą i zdobywcą wielu nagród na krajowych oraz międzynarodowych konkursach takich jak Gnesin Jazz w Moskwie (II miejsce), School and Jazz Festival w Lubaczowie (Nagroda Główna), Padova International Music Competition (I miejsce) i wielu innych.

W 2019 r. z wyróżnieniem uzyskał stopień magistra na Akademii muzycznej w Bydgoszczy w klasie saksofonu dr hab. Macieja Sikały oraz dyrygentury jazzowej prof. dr hab. Andrzeja Zubka. Prowadzi własne oraz współpracuję z wieloma zespołami z którymi grał w wielu krajach Europy oraz USA. W 2021 roku nagrał debiutancką płytę Sometimes, która cieszy się dużym uznaniem słuchaczy i krytyków w Europie

Edgar Sabilo – fortepian

Pianista jazzowy przygodę z muzyką zaczął 18 lat temu od nauki w szkole muzycznej Balio Dvariono. Po ukończeniu szkoły studiował w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru (prof. Arturas Anusauskas). Studiował także w Gnesin Academy w Moskwie (prof. Igor Bril). Edgar jest także laureatem międzynarodowego konkursu Muzyka bez granic (Druskininkai 2005), Mir Jazz’a (Rostov na Donu 2014). W 2016 r. założył swój międzynarodowy kwartet Edgar Sabilo International Quartet, z którym koncertował na Litwie i w Holandii. Pianista współpracuje także ze znanymi litewskimi muzykami jazzowymi, takimi jak: Darius Rudis, Arman Isojan, Eugenijus Kanevicius, Mindaugas Vadoklis, Vytis Nivinskas, Tomas Diciunas i inni.