Dwa warsztaty, dwa spektakle i na zakończenie pięknego dnia koncert – festiwal nabiera tempa!

10 listopada (piątek) Czechy, USA, Polska

10:00-15:00 Warsztaty Unii Teatrów Polskich poza Polską / Dom Kultury Polskiej w Wilnie

18:00 Teatr im J. Cienciały w Wędryni (Czechy), Czekoladki / Centrum Kultury w Zujunach, czas trwania: 80`

19:00 Teatr Nasz w Chicago, Kwartet dla czterech aktorów + rozmowa pospektaklowa / Dom Kultury Polskiej w Wilnie, spektakl w j. ang. (bez napisów), czas trwania: 60`

21:00 Stanley Łopuszyński & Dorota Sacewicz (Polska), Koncert polski / restauracja Pan Tadeusz w Domu Kultury Polskiej

Warsztaty Unii Teatrów Polskich poza Polską

Warsztaty skierowane do uczestników Zjazdu Unii Teatrów Polskich poza Polską. Więcej tutaj

Czekoladki

Autor: Bożena Kupis-Kucharska

Reżyseria: Janusz Ondraszek

Muzyka: Andrzej Macoszek

Światło: Mariusz Czader

Dźwięk: Czesław Branny

Suflerka: Jolanta Zemene

Obsada: Renata Konstankiewicz (Marta), Agata Rajčáni (Emilia), Irena Filipek (Antonina), Katarzyna Witos (Laura) i Urszula Drobek (Luiza).

Czas trwania: 80 min. bez przerwy.

Premiera: Czytelnia Wędrynia, 1 kwietnia 2023 r.

„Czekoladki” rozpoczynają się jak klasyczny kryminał w stylu Agathy Christie. Do domu bogatego biznesmena Karola, jego żony Marty i córki Emilii przybywają kolejne trzy kobiety: siostra Karola – Laura, siostra Marty – Antonina oraz sekretarka Karola – Luiza. Wszystkie zostały podobno zaproszone przez pana domu, ten jednak nadal siedzi zamknięty w swoim gabinecie i nie pojawia się wśród gości. A może już nie siedzi? Może dawno go tam nie ma? Prawdopodobnie został zamordowany, bo spod drzwi sączy się coś, co wygląda jak krew…

Kwartet dla czterech aktorów

Reżyseria: Andrzej Krukowski z zespołem

Muzyka Lilianna Zofia Wośko (wiolonczela)

Obsada: Sara Krukowski, Aldona Olchowska, Marta Skowrońska, Lilianna Totten, Andrzej Krukowski.

Czas trwania: 60 min. bez przerwy.

Premiera: Chicago, 28 lutego 2020 r.

„Kwartet dla czterech aktorów” to jedna z tych sztuk, w której aktorzy próbują odpowiedzieć na pytania fundamentalne o istotę muzyki i sztuki, o naszą duchowość, o egzystencję jednostki i jedność w wielości. Dialog między ludźmi wydarza się z trudem, a nawet cudem.

(…) Wbrew temu, co się o mnie sądzi, nie mam intencji elitarnych. I żałuję, że tak mało eksperymentuję, choć oczywiście zdarzało mi się napisać stuminutowy utwór na skrzypce solo czy Multisztukę multilingwalną w pięciu językach(…).

„(…) Dzielę dobę na dwa. Kiedy budzę się po poobiedniej drzemce, zaczynam nowy dzień. Wyjątkiem jest, oczywiście, niedziela. Mój tydzień ma trzynaście dni(…)”. – B. Schaeffer

Stanley Łopuszyński & Dorota Sacewicz (Polska), Koncert polski

Polscy artyści przedstawią specjalnie przygotowany koncert, podczas którego usłyszymy interpretacje klasycznych, polskich piosenek. Wybrzmią słowa i muzyka Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Jonasza Kofty, Mirona Białoszewskiego i innych. Nie zabraknie niespodzianek i wspaniałej atmosfery, która jak zwykle zapewniają artyści, którzy po raz kolejny zagrają w Wilnie.

Dorota Sacewicz – wokalistka, podróżniczka, absolwentka kierunku Lingwistyki Stosowanej i Zarządzania Międzynarodowego na Université de Lorraine w Nancy, we Francji. Obecna na scenie od siódmego roku życia, dzisiaj łączy swoje pasje pracując jako specjalistka ds. marketingu za dnia, wieczorami i w weekendy występując. Do swoich osiągnięć zalicza między innymi udział w koncercie upamiętniającym powstańców w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz koncercie poświęconym pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w 100. rocznicę urodzin poety w Teatrze Palladium w Warszawie, Grand Prix w Konkursie im. Violetty Villas w Ciechocinku, finał Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, konkursu Pamiętajmy o Osieckiej, oraz konkursu Plus 2 Talent w Paryżu.

Stanisław „Stanley” Łopuszyński (ur. w 1993 w Lille, Francja) – klawesynista, pianista, konferansjer, absolwent klasy klawesynu prof. Lilianny Stawarz (UMFC), laureat licznych konkursów, działacz społeczny, żołnierz rezerwy Wojska Polskiego. Wraz ze swoją siostrą Julią tworzy duet harfowo-klawesynowy „Harp&Chords”. Współtwórca cyklu „Klasycznie Niepoważni”, BCA Flash – Teatr Improv oraz wielu innych inicjatyw. Od 2018 roku związany z Filharmonią Narodową. Łączy granie koncertów z podróżami podróżami rowerowymi (Zamość-Odessa Tour 2021, Białystok-Tallin Tour 2023). Od 26 lutego działa w Ukrainie realizując transporty humanitarne na terytorium całej Ukrainy od Lwowa po linię frontu, a z pomocą humanitarną przejechał już ponad 100 tysięcy kilometrów. Od 2021 roku współpracuje z Teatrem Muzycznym Proscenium.