Zdjęcia Przemysława Swiderskiego („Dziennik Bałtycki”).

Zobacz także: Teatr polski poza Polską w Polsce. Pamiętajmy o teatrze poza Macierzą (Maja Czech, Dziennik Bałtycki)

„Nie(znana)”
Reżyseria: Lila Kiejzik
Scenariusz: Sławomir Gaudyn
Akompaniament: Ruta Naruševič
Obsada: Justyna Stankiewicz
Oświetlenie i dźwięk: Artur Armacki
Produkcja: Polski Teatr „Studio” w Wilnie
Premiera: 15.10.2019 r. w Wileńskim Teatrze Kameralnym. Czas trwania: 70 minut bez przerwy.

W spektaklu „(Nie)znana” na podstawie zapisków z życia jednej z najsłynniejszych kobiet XX wieku Marilyn Monroe występuje Justyna Stankiewicz, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku, aktorka Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie oraz Narodowego Teatru Opery i Baletu Litwy. Seksualność, szaleństwo, uśmiech za milionów dolarów, gracja – tak, to wszystko się mieści w jednej kobiecie, ale czy mieści się jeszcze więcej? Ból, rozczarowanie, wewnętrzna tragedia, zabójcza samotność? Akcja monodramu rozgrywa się w garderobie planu filmowego. Bohaterka wraca do swojej przeszłości, do najbardziej skrywanych wspomnień z czasów dzieciństwa. Garderoba zmienia się w szpital psychiatryczny. Wyrzuty sumienia i poczucie samotności… leki popijane alkoholem… Całość przeplatana jest piosenkami nierozerwalnie utożsamianymi z aktorką.

Lila Kiejzik – reżyser teatralna, aktorka, od roku 1986 kierowniczka artystyczna Polskiego Teatru „Studio”, z którym jest związana od 1965 r. W 1968 r. zadebiutowała rolą Marianny w „Świętoszku” Moliera, od roku 1986 reżyseruje (debiut: „Dziura, czyli tajemnica pewnej pracowni naukowej” Ewy Kai Perkowskiej). Od tego czasu wyreżyserowała kilkadziesiąt spektakli i widowisk. Jest pomysłodawczynią międzynarodowych festiwali: Wileńskich Spotkań Sceny Polskiej (od 1994 r.) i Festiwalu Monospektakli MonoWschód (od 2012 r.). Laureatka wielu nagród (m.in.: brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, „Złota Sowa” przyznawana wybitnym osobowościom za ich wkład w życie Polonii, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP i Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP).

Justyna Stankiewicz (1998) – aktorka i śpiewaczka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Współpracuje z artystami z Polski, Litwy oraz Hiszpanii. Na swoim koncie aktorskim ma takie role, jak: „(Nie)Znana” monodram na podstawie zapisków Marilyn Monroe, reż. L. Kiejzik, „Eksperyment” wg C. Girrardi, reż. Piotr Jankowski, „Dziewczynki” wg I. Iredyńskiego, reż. L. Kiejzik, „Zagubienieni we mgle” wg S. Kozłowa, reż. E. Kiejzik i S. Gaudyn, „Welcome to Cabaret!”.

Sławomir Gaudyn (1962) – aktor, reżyser teatralny i filmowy, pedagog teatralny. Na stałe związany z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (od 2009), współpracuje z wieloma teatrami, m.in. Polskim Teatrem „Studio” w Wilnie, Scena Polską i Teatrem POSK Dzieciom w Londynie. Ważniejsze role: Porucznik Zieliński w „Pieszo” Sławomira Mrożka, Mercutio w „Romeo i Julii” oraz Horacego w „Hamlecie” Williama Szekspira.