Projekt „Polski teatr od przedszkola” jest realizowany wspólnie z  Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022. Dofinansowano go ze środków budżetu państwa.

Premierowe spektakle można było obejrzeć na scenie Domu Kultury Polskiej w Wilnie, która pomimo kilkuset miejsc nie pomieściła wszystkich chętnych, więc zapraszają na spotkanie z Królem Maciusiem I i jego bohaterami.

„Król Maciuś I” Polskiego Teatru Studio w Wilnie powstał na podstawie powieści Janusza Korczaka. Akcja sztuki toczy się w baśniowym państwie. Dziesięcioletni Maciuś odziedziczył tron po ojcu. Królestwem jednak rządzą premier i ministrowie. Wybucha wojna. Maciuś jego przyjaciel, gazeciarz Felek, uciekają na front. W wojsku nikt nie wie, że mały żołnierz jest władcą kraju.

Obok aktorów Polskiego Teatru „Studio”, dobrze znanych wileńskiej publiczności, wystąpili również młodzi aktorzy, dla których był to pierwszy występ na scenie teatralnej. W przedstawieniu obok dzieci z polskich szkół w Wilnie zagrali również młodzi aktorzy z Ukrainy i Białorusi, którzy swoje kwestie wygłosili w językach ojczystych. Reżyserią spektaklu zajęła się Lila Kiejzik, a asystentami zostali Oskar Wygonowski i Alina Maštaler. 

„Spektakl to swoisty hołd dla twórcy Króla Maciusia. Osobiście bardzo chciałam wrócić do tego spektaklu, który ostatnio wystawiliśmy dziesięć lat temu z okazji roku Janusza Korczaka. Dziś spektakl jest inny, aktorzy, którzy wtedy grali dzieci są już dorosłymi ludźmi. Wielu młodych artystów, których dziś widzieliśmy, wystąpiło na scenie pierwszy raz w życiu. Nad spektaklem pracowaliśmy naprawdę bardzo ciężko, dlatego w moich oczach wszyscy, którzy dziś wystąpili na scenie, zasługują na wielkie brawa i słowa uznania. Była to również wspaniała przygoda edukacyjna dla dzieci” – powiedziała Lila Kiejzik.

Obsada:
 Maciuś Radosław Bużyński, Felek Rudnicki Janek, doktor Oskar Wygonowski, Ministrowie Kinga Lewko, Gabriela Nowicka, Wiktoria Jarmołowicz, Tomasz Sokołowski, Premier Paweł Jarmołowicz, Mistrz Ceremonii Bartosz Urbanowicz, Bum Drum Tomasz Grablewski, Klu-klu, córka króla Paulina Rudzianiec, Dziennikarz Robert Piotrowski, Gazeciarka Justyna Rudzianiec, Dzieci Ksenia Borodina, Roland Piotrowski, Antoni Niewierowicz, Kajetan Wojniłło, Agnieszka Kołpak, Grzegorz Marcinkiewicz, Smutny Król Daniel Marcinkiewicz.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022. Dofinansowano ze środków budżetu państwa.

Asystenci reżysera: Alina Masztaler i Oskar Wygonowski
Oświetlenie: Julius Saladžius
Nagłośnienie: Artur Armacki
Scenografia i projekcje multimedialne: Edward Kiejzik i Justina Bendinskyte
Wizualizacje i afisz: Vilmas Narečionis
Choreografia: Jolanta Nowicka 

Janusz Korczak, lekarz, pedagog oraz pomysłodawca utworzenia Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. W sierpniu 1942 roku został zamordowany z pozostałymi opiekunami sierocińca w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince.

Mikołajki z „Królem Maciusiem I”
Teatr na Pohulance (ul. Basanavičiaus)
6 grudnia 2022 r., godz. 14.00
Bilety do nabycia pod linkiem: https://www.bilietai.lt/lit/renginiai/teatras/pasaka-karalius-motiejukas-pirmasis-pagal-j-korcaka-rez-lila-kiejzik-371398/

 lub pod nr telefonu: +37065553370. Liczba miejsc ograniczona.