I Zjazd Unii Teatrów Polskich poza Polską
Godz. 10.00-13.00
Miejsce: Dom Kultury Polskiej

Powołana w zeszłym roku Unia Teatrów Polskich poza Polską będzie miała okazję do rozwinięcia formuły poprzez wymianę doświadczeń, informacji oraz kontaktów przez jej sygnatariuszy. W ramach zjazdu odbędą się również warsztaty specjalistyczne: „Aktor totalny. Master class Konrada Imieli”, „Jeśli masz dobry pomysł, pieniądze się znajdą. Praktyczne wskazówki na temat finansowania idei”, „Twój teatr w mediach społecznościowych. Praktyczny warsztat prezentujący nowe i skuteczne formy promocji”.

Unia Teatrów Polskich poza Polską w założeniu ma stać się platformą i narzędziem do stworzenia zdywersyfikowanej, dobrze celowanej pomocy polskiemu teatrowi poza Macierzą. Skupiając zainteresowane teatry i twórców spoza ojczyzny oraz przyjaciół z Polski, ma możliwość wypracowania najlepszych rozwiązań, określenia celów i potrzeb, stając się wzorcem wspólnotowej współpracy.

Czytaj więcej

Kolega Mela Gibsona
Godz. 14.00
Miejsce: Wielofunkcyjny Ośrodek Kultury w Rudominie

Występuje: Łukasz Kamiński
Scenariusz: Tomasz Jachimek
Reżyseria: Sławomir Gaudyn
Asystent reżysera: Ryszard Rotkiewicz
Kierownik artystyczny: Lilia Kiejzik
Oprawa techniczna: Artur Armacki/ Daniel Zaranka
czas trwania: 70`
Premiera: 2019
Produkcja: Polskie Studio Teatralne w Wilnie – Teatr Studio (Litwa)

Monokomedia „Kolega Mela Gibsona” Tomasza Jachimka jest zabawną historią Feliksa Rzepki (Łukasz Kamiński), aktora w średnim wieku, którego kariera artystyczna w przeszłości ograniczyła się do jednej, „wielkiej” roli Cyrano de Bergerac, dając mu na lata poczucie osobistej wielkości. Bohater nie może uwierzyć, iż wieloletnie pasmo sukcesów i osiągnięć może się nagle zakończyć. Nie poddaje się jednak i w swojej desperacji ostatecznie, bardzo precyzyjnie reżyseruje oraz gra największą rolę swego życia.

Podszepty
Godz. 18.00
Miejsce: Wileński Teatr Stary (d. Teatr na Pohulance)

Scenariusz: Patrycja Zając (Pat Zajac), Katarzyna Diuk (Kate Diuk)
Reżyseria: Katarzyna Diuk (Kate Diuk)
Scenografia: zespół
Muzyka:  Patrycja Zając (Pat Zajac)
Obsada: Patrycja Zając (Pat Zajac)
czas trwania: 60`
Premiera: 2022
Produkcja: The Mirror of Stage/ Lustro Sceny (Szkocja)

Emocjonalnie epicki, wymyślony solowy horror, którego wyobraźnia wykracza daleko poza możliwości ludzkiego rozumu…

Żyjąc w represjonowanych czasach wiktoriańskich, kiedy wybór męża nie był prawem, ale rzadkim przywilejem, PM Jones znajduje się w niewoli małżeństwa bez miłości. Podążając za swoimi pragnieniami, nie zważając na konsekwencje, znajduje kochanka… Niezdolna do przeciwstawienia się okrutnym prawom, skrajnie niekorzystnym dla kobiet i uwięziona w konwencji społecznej, w której kobiece cudzołóstwo było bezsprzecznie potępione, postanawia zabić męża. Główny wątek małżeństwa zostanie osadzony w umyśle szalonej morderczyni. Poznaj korzenie zła w tej pełnej pasji historii Penny o kobiecie, która musiała zebrać to, co zasiała.

Spodziewaj się pomysłowego podejścia do teatru grozy nawiązującego do XIX-wiecznej fikcji Penny dreadfuls i poznania początków prawicowego ruchu kobiet. Przygotuj się na niezapomniane, wciągające wrażenia stworzone z oszałamiającą, unikalną ścieżką dźwiękową. Zanurz się w myślach szalonej morderczyni w tej historii pożądania i zniszczenia. Mnóstwo niezapomnianych wrażeń gwarantowane!

20:30 Rozmowa pospektaklowa / restauracja Sakwa


Koncert „Nie-Dopasowana do dźwięków”
Dorota Górczyńska-Bacik & Remi Juśkiewicz
(Anglia)
Godz. 21.15
Miejsce: restauracja Sakwa (wstęp wolny)
Czas trwania: 45`

Wykonawcy:
Dorota Górczyńska-Bacik (poezja)
Remi Juśkiewicz (muzyka)

Czasami poezja zespala się z dźwiękami gitary a czasami ginie gdzieś na pięciolinii. Ale kiedy połączy się w całość, wtedy odkrywamy nowe znaczenie słów i muzyki.  Podczas wieczoru artyści zaprezentują wiersze z najnowszego tomiku Doroty NIE-DOPASOWANA, nawiązując na wstępie wieczoru do nastrojowej i melodyjnej poezji A Mickiewicza. Na scenie poetce towarzyszyć i akompaniować będzie Remi Juśkiewicz, polski kompozytor i muzyk mieszkający w Anglii.

Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022”
Patronat honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego
Patronat Ministra Jana Dziedziczaka, pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą
Organizator: Polski Teatr „Studio” w Wilnie
Współorganizator: Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”
Sponsorzy: Orlen Lietuva, Departament mniejszości narodowych przy rządzie RL, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, restauracja Sakwa
Partnerzy: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Pałac Kultury w Trokach, Galeria sztuki „Foje”, Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Fundacja Pomysłodalnia
Patronaty medialne: TVP Wilno, TVP Kultura, TVP Polonia, Kurier Wileński, Radio Znad Willi, zw.lt, Wilnoteka.lt, portal informacyjny Ida, Polskie Radio Rzeszów, e-teatr.pl, dziennikteatralny.pl, teatrdlawszystkich.eu, Gazeta Świętojańska