28 października odbędzie się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie I Zjazd Unii Teatrów Polskich poza Polską. Zjazd odbywa się w czasie VI edycji Międzynarodowego Festiwalu Monospektakli MonoWschód.

Termin: 28.10, godz. 10.00-13.00
Miejsce: Dom Kultury Polskiej, ul. Naugarduko 76, Wilno

Powołana w zeszłym roku Unia Teatrów Polskich poza Polską będzie miała okazję do rozwinięcia formuły poprzez wymianę doświadczeń, informacji oraz kontaktów przez jej sygnatariuszy. W ramach zjazdu odbędą się również warsztaty specjalistyczne: „Aktor totalny. Master class Konrada Imieli”, „Jeśli masz dobry pomysł, pieniądze się znajdą. Praktyczne wskazówki na temat finansowania idei”, „Twój teatr w mediach społecznościowych. Praktyczny warsztat prezentujący nowe i skuteczne formy promocji”.

Unia Teatrów Polskich poza Polską w założeniu ma stać się platformą i narzędziem do stworzenia zdywersyfikowanej, dobrze celowanej pomocy polskiemu teatrowi poza Macierzą. Skupiając zainteresowane teatry i twórców spoza ojczyzny oraz przyjaciół z Polski, ma możliwość wypracowania najlepszych rozwiązań, określenia celów i potrzeb, stając się wzorcem wspólnotowej współpracy. 

Teatr polski poza Polską jest wielką wartością kulturotwórczą. Utrwala pamięć o Ojczyźnie, dba o język polski, stanowi fundament tożsamości narodowej poza Macierzą. To zjawisko różnorodne i wielopokoleniowe.

Aby teatr rozwijał się i lepiej pokonywał liczne przeszkody, jakie stoją na jego drodze, potrzebne są wszechstronne działania. Dlatego warto podjąć próbę łączenia teatrów, sieciowania, tworzenia wspólnoty opartej na wartościach. Uważamy, że skuteczność naszych działań może wzmocnić powołanie Unii Teatrów Polskich poza Polską (z deklaracji UTPpP, Wilno, 14 września 2021 r.).

Czytaj więcej

Program Festiwalu MonoWschód 2022

Zjazd Unii Teatrów Polskich poza Polską odbywa się w ramach projektu „Teatr polski poza Polską” realizowanego przez Fundację Pomysłodalnia, w partnerstwie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.