Monodram w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego.

26 października (środa) / Polska

14:00 Przemysław Tejkowski, Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki (Polska) / Pałac Kultury w Trokach, czas trwania: 55`

15:15 Rozmowa pospektaklowa, Pałac Kultury w Trokach

Monodram w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego

Głosy z offu: Robert Żurek, Robert Chodur

Scenariusz i reżyseria: Sławomir Gaudyn

Muzyka: Jacek Chrobak

Plakat i program: Krzysztof Motyka

„Chwile ciemności zdają się mówić, że nie ma nadziei. Lecz kiedy źródłem światła jest lampa śledczego w pokoju przesłuchań, wówczas ciemność to chwila ulgi, przerwa w niekończącym się paśmie okrucieństw. Ciosy, pod którymi chwieje się i pada Bohater, zadaje ręka, której nie widać (nie dlatego, że jej nie ma, lecz dlatego, że jest ciągle, zawsze, wszędzie”. Teatralna opowieść o Witoldzie Pileckim to nie tylko dokumentalna relacja posklejana z oświęcimskiego raportu, listów, protokołów przesłuchań. Wojna, represje i stan wielkiego ryzyka, w tym bezpośredniego zagrożenia życia, odcisnęły na nim swoje piętno. Obrazy przywoływane przez Pileckiego budzą grozę, dla współczesnego widza wydają się czymś odrealnionym. Rotmistrz w swoich monologach ukazuje potęgę ludzkiej nienawiści, pogardy i skutki oddziaływania tych najgorszych ludzkich decyzji i odruchów. Śmierć jest wszechobecna i to pod różnymi postaciami, w wielu sytuacjach.

Chwytająca za gardło opowieść o pięknym człowieku. Przemysław Tejkowski stworzył na scenie postać, która staje wobec przeklętych pytań o zło w historii i zło w człowieku, która do dna zgłębia ból, rozpacz i upokorzenie. I w tej ciemności nie waha się stanąć po stronie nadziei. Strzał w tył głowy niczego nie kończy. Ofiara ma sens. Istnieje. Wojciech Czaplewski

Przemysław Tejkowski – absolwent krakowskiej PWST (1990). Pracował w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Teatrze Bagatela w Krakowie i Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W latach 2007-2011 dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Obecnie Prezes Zarządu Polskiego Radia Rzeszów.

Sławomir Gaudyn (1962) – aktor, scenarzysta i reżyser teatralny na stałe związany w Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.